Trenuj Swoje

Ciało

 

Nie ma znaczenia czy jesteś najlepszy. Najważniejsze jest, że robisz wszystko, aby być najlepszym.

Idź

 

Uwolnij swój

Umysł

 

Kiedy prowadzisz nie daj się wyprzedzić, kiedy zostajesz z tyłu nie poddawaj się. Im więcej wysiłku w coś włożysz, tym więcej będziesz z tego miał.

IDŹ

Header

     Pływanie to bezpieczna forma aktywności fizycznej, która umożliwia spalanie kalorii, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Pływając, poprawia się kondycję i siłę mięśni, a także kształtuje się sylwetkę. Sport ten uprawiać może każdy, zarówno małe dziecko, jak i osoba starsza. Różne style pływackie pozwalają na urozmaicenie treningu, a także na ćwiczenie różnych partii mięśni. Style można zmieniać, chociaż niektórzy wybierają jedną technikę, która najbardziej odpowiada im pod względem stopnia trudności i wysiłku.

     Rozróżniamy następujące style pływackie:

Kraul - jest to jeden z najszybszych stylów pływania. Różne jego odmiany znane są ludzkości od starożytności. Jako jedyny ze sportowych stylów pływackich nie jest dokładnie zdefiniowany przez FINA. Olbrzymia większość zawodników stosuje różne jego mutacje w ramach wyścigów prowadzonych w stylu dowolnym, ze względu na to, że ten styl pływania jest najbardziej efektywny - zwłaszcza na krótkich i średnich dystansach. Brak definicji umożliwia dostosowywanie tego stylu do indywidualnych predyspozycji zawodnika.

Kraul polega na wykonywaniu tzw. nożyc nogami, przy równoczesnym naprzemianstronnym ruchu rąk. Ruch ten polega na wyciąganiu na zmianę ręki przed siebie nad wodą i podciąganiu jej z powrotem pod wodą. Szybkość w kraulu uzyskuje się głównie za sprawą pracy rąk (70%), praca nóg to zaledwie 30%. W kraulu płynący znajduje się w pozycji brzuchem do dna w przeciwieństwie do stylu grzbietowego. Oddech wykonuje się po przez częściowe wystawieniu głowy nad wodę wzdłuż jednej z rąk.

Styl grzbietowy - jest jedynym stylem pływania w którym głowa wychylona jest ponad powierzchnię wody. Osoba płynąca jest ułożona na plecach, pracę rąk cechują silne wymachy za siebie, zaś rola nóg polega na silnym wybiciu wody w górę. Głowa jest ułożona w ten sposób, że broda nie dotyka do klatki piersiowej co nadaje ciału aerodynamiczny kształt.

Styl klasyczny - potoczna nazwa stylu pływania zwanego stylem klasycznym. W uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby.
Jest to symetryczny styl pływania - tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy. Należy wykonać, w zsynchronizowanej kolejności, następujące ruchy: przy podkurczaniu nóg wykonuje się oburęczny wymach boczny rąk, przy wykopie nóg ręce są prostowane do przodu.

Styl motylkowy - (skrótowo: motylek), nazwa stylu pływackiego, zwanego również delfinem. Charakterystyczne dla tego stylu jest jednoczesne wyrzucanie nad wodą obu rąk i odbijanie się nogami. Na jeden ruch ramion przypadają dwa odbicia nogami. Ciało musi pozostawać w pozycji na piersiach. Ramiona muszą być przenoszone jednocześnie, nad powierzchnią wody do przodu, a następnie równocześnie do tyłu. Wszystkie ruchy nóg muszą być wykonywane w sposób równoczesny. Styl motylkowy jest uważany za najtrudniejszy z czterech podstawowych stylów pływackich.

........................