Trenuj Swoje

Ciało

 

Nie ma znaczenia czy jesteś najlepszy. Najważniejsze jest, że robisz wszystko, aby być najlepszym.

Idź

 

Uwolnij swój

Umysł

 

Kiedy prowadzisz nie daj się wyprzedzić, kiedy zostajesz z tyłu nie poddawaj się. Im więcej wysiłku w coś włożysz, tym więcej będziesz z tego miał.

IDŹ

Header

     W czasie wakacji chętnie i często wyjeżdżamy nad wodę. Odpoczywamy, relaksujemy się i pływamy w jeziorze, morzu lub na basenie. Niestety zbyt często zdarza się, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa kąpieli w wodzie. A często wystarczy tylko zwykła ostrożność, aby kąpiel była bezpieczna.
Przyczyny utonięć to głównie alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich.

Jak temu zaradzić?

Bezpieczne zachowania w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.

Zasady bezpieczeństwa kąpieli:

- Staraj się nie pływać sam - bezpieczniej jest poprosić kogoś, aby Cię obserwował w trakcie pływania.

- Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - nie wiesz czego możesz spodziewać się pod jej lustrem, dlatego najpierw dla swojego bezpieczeństwa zbadaj głębokość oraz ukształtowanie dna.

- W wodzie zanurzaj się stopniowo — nie skacz prosto do wody. Różnice temperatur między rozgrzanym ciałem a zimną wodą mogą być przyczyną szoku termicznego, w wyniku którego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca. Dzieci do lat 7 obowiązkowo powinny kapać się pod opieką osób dorosłych.

- Sprawdź wypożyczany sprzęt do pływania - łodzie, kajaki, rowery wodne. Zwróć uwagę czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne i czy jest wystarczająca ilość kamizelek ratunkowych.

- W trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna.

- Zwracaj uwagę na innych kąpiących się - ktoś może potrzebować Twojej pomocy.

- Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc - powiadom Ratownika WOPR lub Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną, Policję lub inne osoby znajdujące się w pobliżu.

- Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki i zwracaj na nie szczególną uwagę. Najmłodsi powinni kąpać się w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach, najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach, i zawsze pod opieką.

- Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz.

- Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.

- Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga.

- Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego oraz znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie.

- Nie biegaj po pomostach - możesz potrącić znajdujące się tam osoby, a sam narażasz się na uszkodzenie ciała przy upadku.

- Nie wrzucaj do wody śmieci, szkła.

- Stale doskonal swoje umiejętności pływackie.


Gdzie pływać:

• Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane - kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze WOPR.

• Staraj się pływać w takiej odległości od brzegu i w wodzie tak głębokiej, która odpowiada Twoim realnym możliwością pływackim.

• Pływaj w miejscach dobrze sobie znanych.

• Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.

Jeżeli jesteś początkującym pływakiem - pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której mogą korzystać dobrzy pływacy.

Niebezpieczeństwa czyhające nad wodą:

• Nie wolno kąpać się w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, przy ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu.

• Niebezpieczne do kąpieli mogą być również miejsca gdzie występują wiry, wodorosty, zimne prądy.

• Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony - możesz się tam natknąć na: gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

Kiedy wolno pływać!

1. Najlepsza temperatura wody do kąpieli to 22-25°C. W sezonie kąpielowym, jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C, kąpiel i pływanie nie są wskazane. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie mniejsza niż 18°C. Powinien być zachowany tzw. komfort cieplny - temperatura powietrza jest wtedy wyższa od temperatury wody o 4-5 °C.

2. Gdy nie ma przeciwwskazań lekarskich.

3. W okresie dobrego nasłonecznienia, ale ciało nie powinno być rozgrzane od słońca.

4. Przed zachodem słońca. Najodpowiedniejsze godziny do kąpieli to 10:00- 12:00, 16:00- 17:00.

5. Przed pływaniem nasmaruj wodą miejsca wstrząsorodne: okolice karku, serca i krocza.

Nie wchodź do wody gdy:

1. Piłeś alkohol. Najczęściej toną osoby pijane!

2. Nigdy nie wolno wchodzić nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po posiłku.

3. Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.

4. Źle się czujesz, jesteś zmęczony i głodny.

5. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast wyjdź z wody.

6. Nie przebywaj zbyt długo w wodzie, ani też nie wchodź do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu.

Gdzie można się bezpiecznie kąpać?

Do kąpieli wybieraj zawsze miejsca bezpieczne, najlepiej na plażach strzeżonych. Pamiętaj, że praktycznie wszystkie inne miejsca poza wyznaczonymi i strzeżonymi kąpieliskami są niebezpieczne do kąpieli. Nie wolno się również kąpać się w miejscach ze znakami zakazu kąpieli. Pływając miej na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. Niepotrzebna brawura i lekkomyślność może doprowadzić do tragedii. Nigdy nie skacz do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem.

...... ...... ........................